Zajímavé rady z Nového Zélandu, část 2.
Dneska Vám přináším druhou část mých zajímavých rad, které se mi hodily a pořád hodí na Novém Zélandu.
Začnu něčím neobvyklým, ale přece jenom se to může někomu z vás hodit až tady budete. Jsou to obchody s elektronikou. Buď můžete zavítat do obchodu HARVEY NORMAN nebo NOEL LEEMING. A proč tyto obchody zmiňuji? Protože se Vám může stát, že budete potřebovat nový holicí strojek jako můj kluk, který si před odletem neuvědomil, že má evropskou koncovku a tady mu nefunguje. Takže rada pro Vás, pro ostatní, buď si kupte tyto věci na nabíjení USB, nebo si pořiďte takovou kouzelnou kostku, která má z každé strany evropské nabíjení, ale koncovku má pro Nový Zéland.
Tento obchod jsem nevěděla, kam zařadit, ale může se vám hodit, když si budete zařizovat interiér auta. Jmenuje se SPOTLIGHT, a v tomto obřím obchodě najdete všechno od nití, jehel až přes ty nejhezčí látky, které můžete použít do vašeho autíčka. Navíc ho najdete po celém NZ.
Další kategorií, kterou pro vás mám jsou klubové karty. Myslím si, že my jako národ milovníků slev a různých akcí jej hodně využijete.
PACK AND SAVE – tyto potraviny jsem si oblíbila asi ze všech potravin nejvíc. Mají ze všeho velký výběr a dobré ceny. Když budete nakupovat na severním ostrově, ke každé účtence dostanete navíc slevu 6 centů na litr na natankování vašeho miláčka. Když budete nakupovat na jižním ostrově, zařiďte si klubovou kartu, kterou při každém nákupu přiložíte na pokladně, kde budete sbírat slevové centy. Za kalendářní měsíc můžete nasbírat až 35 centů a použít je jako slevu na natankování.
NEW WORLD – další potraviny. I zde si můžete zřídit klubovou kartu, se kterou můžete nakupovat levněji.
COUNTDOWN – potraviny, ve kterých si zřídíte klubovou kartu, kterou můžete dále využívat jak na slevy v obchodě, tak při tankování.
AT MOBILE – kartičku, kterou jsme si zařídili v Aucklandu a využívali jsme ji na dopravu. Než jsme si koupili vlastní auto, vyplatila se nám tato karta. Vždy si na ni nabijete peníze, kartu posléze použijete při vstupu a výstupu v autobuse a jezdíte levněji.
LIQUID LAUNDROMATS – tato karta není teda slevová, ale je na praní a sušení. Jsou to pro nás ty nejlepší pračky a sušičky, které jsme tu našli. Jsou pračky, kde použijete kartu a někde kde použijete klíček. V každé samoobslužné prádelně najdete mapku, kde si klíček můžete dobít penězi. Klíček jsme si museli koupit za 3 dolary v místě, kde si do něj dobíjíte peníze, a kartu jsme si sami zřídili přímo v prádelně za 1 dolar. Funguje to jednoduše. Pokaždé, co potřebujete, klíček nebo kartu si dobijete a použijete, jak zrovna potřebujete. Prádelna je rozdělená na malé a velké pračky, to samé platí i pro sušičky. Já využívám malou pračku i malou sušičku. Každou za 4 dolary. Oba tyto procesy zaberou 25 něčeho. Když říkám něčeho, nemyslím tím minuty. Ze začátku jsem si myslela, že to minuty jsou, ale poté co jsem pokaždé přišla přesně s nastaveným budíkem, prádlo se pralo nebo sušilo, třeba dalších 5 minut. Proto říkám něčeho. Super je, že tyto samoobslužné prádelny najdete po celém Novém Zélandu, jsou levné, čisté, nové a do hodiny máte všechno prádlo vyprané i suché. Pozn. Až strávíte nějaký čas v prádelně, zjistíte, že je také hojně využívají místní. Hodně jich nemá pračky nebo sušičky doma, proto perou společně s námi, s backpackery.
Od nejrůznějších karet a klíčů upustíme a vrhneme se na aplikace, které zde nejvíc používám. Zaprvé svůj AppStore jsem si přenastavila na Nový Zéland, abych našla dostupné aplikace pro tuto zemi. No a můžeme začít s těmi, které to jsou.
CamperMate – aplikace číslo 1. Aplikace, která platí pro NZ i Austrálii, a najdete v ní všechno od kempů, kde přespat, přes veřejné záchody, až po místa kde doplnit bombu pro váš vařič. V cestování je to pro mě nejpoužívanější aplikace, kterou na cestách využívám.
WIKICAMPS – tato aplikace funguje úplně stejně jako CamperMate, ale z mého pohledu není tak přehledná. Ale můžete v ni najít kempy na spaní, které například v CamperMatu nenajdete. Proto občas použiji i tuto aplikaci.
ALL TRAILS – tady zase najdete všechny treky, které na Novém Zélandu jsou. Od malých 20 minutových procházek, až po vícedenní turistiku. Jsou pěkně popsané, doplněné fotkami, vyznačené převýšení, čas cesty i počet kilometrů.
MAPY.CZ – tato česká aplikace je super, protože funguje i tady. Téměř jakýkoliv trek, který potřebujete najít, najdete v této aplikaci. Ukáže vám to čas cesty, počet kilometrů a počet převýšení, které vás bude čekat. Doporučuji si stáhnout Offline mapy pro danou oblast předtím, než někam vyrazíte. V horách nebývá signál a mohlo by vám to někdy zkomplikovat cestu.
NZ Topo Map – další užitečná aplikace, která se vám bude hodit na horách. Tyto topografické mapy vám přesně ukážou trasy, řeky, vrstevnice a vaši polohu, kde se zrovna nacházíte.
YR, Windy, Rural Weather – tyto aplikace využívám nejvíc, co se tyče počasí. Jsou daleko přesnější, než aplikace, kterou mám od Applu přímo v telefonu.
MSW – ti z vás, kteří jsou milovníci surfování nebo byste se naopak rádi začali na Zélandu učit, stáhněte si tuto aplikaci. Najdete v ni všechna surfová místa, předpověď vln, větru, přílivu i odlivu.
StarWalk2 – ti z vás, kteří budou chtít fotit noční oblohu, protože ta je tady na Zélandu opravdu nádherná, stáhněte si tuto aplikaci, abyste věděli, kde, v jaký čas a v jakých místech se vám objeví mléčná dráha, jižní kříž nebo jiná souhvězdí.
GeoNet – aplikace, ve které sledujete zemětřesení v zemi. Každý den je jich na Zélandu hodně, ale jsou tak slabé, že nejdou cítit. Můžete si ale nastavit notifikaci, která vás upozorní, že se ve vaši blízkosti něco děje.
SKINNY – mobilní operátor, který jsme si pořídili hned při příletu na Nový Zéland. SIM kartu jsme koupili za 2$ v potravinách Countdown a potom už si jen stačilo vybrat tarif, který se nám hodil. Vybrat si můžete týdenní nebo měsíční tarify.
GASPY – v této aplikaci si můžete porovnat ceny benzínu a nafty v jednotlivých městech. Určitě se na cestách vyplatí.
JOBS a JORA- tyto aplikace nepoužívám tak často, ale můžete v nich najít zajímavé pracovní příležitosti.
TradeMe – aplikace, kde lidé prodávají věci, které už se jim nehodí. Podobné jako naše LetGo nebo Bazoš. Stejně tak na Facebooku funguje záložka Market Place, kde můžete koupit věci z druhé ruky za lepší cenu.
BookMe – aplikace podobná našemu Slevomatu nebo jiným slevovým portálům. Najdete tam slevy na bungee jumping, rafting nebo podobné zážitkové atrakce.
Z, Caltex NZ – aplikace, které využívá můj kluk a to jsou na natankování. Upozorňují ho na slevy a výhodné tankování našeho pojízdného domečku.
Domino’s a Offers – v těchto dvou aplikacích si můžete objednat levněji Domino’s pizzu. V aplikaci Offers se podíváte na slevové kupóny, vyberete si jaká nabídka se vám líbí, potom si otevřete aplikaci Domino’s, všechno si navolíte, zadáte slevové kupóny, objednáte, zaplatíte a do 20 minut už si vyzvedáváte své jídlo. Přes aplikaci navíc vychází jídlo levněji. Podobně jako tato aplikace, funguji i další jako například KFC, Burger King nebo Mc Donald’s.
NZ Herald – zde si můžete přečíst veškeré novinky a aktuality z Nového Zélandu. Pravidelně přidávají články o dění v zemi, ale i ve světě.
CZECHKiwis – v mém mobilu nesmí chybět ani tato aplikace, kde hledám informace o pojištění, prodloužení pracovních víz i články od jiných cestovatelů, kteří už byli na Zélandu.
A to je ode mě pro dnešek vše. Já doufám, že se vám článek líbil a pomohl vám, nebo ještě v budoucnu pomůže.