Jak se připravit na citrusy v Gisborne?

Zimní sezóna sběru citrusů je v plném proudu. Já mám za sebou tři sezóny a ráda bych Vám o tom něco málo řekla. Nějaké tipy, rady, a moje zkušenosti.

Sezóna se začíná pomalu rozjíždět už v únoru. Ale počítejte s tím, že práce zas až tolik není. Začínají se sbírat citróny, protože jsou výdělečné, dosbírávají se pomeranče a mandarinky z loňské sezóny, ale práce není moc. Postupně práce přibývá a sezóna trvá přes celou zimu a začátek jara. Pokud vydržíte, můžete si vydělat pěkné a zasloužené peníze.

Co se sbírá?

Gisborne je oblast, kde se daří citrusům. Mezi ně patří citróny, limetky, mandarinky, pomeranče, a tangela. Všechny tyto citrusy jsem měla možnost sbírat, a porovnat, které mi vyhovovaly víc, a které míň.

Citróny

Citróny jsem měla ráda. Nejčastěji se setkáte s malými stromky, které jsou pěkně prostříhané, upravené a plody jsou velké. Stříhají se, aby se neponičila kůra. Díky tomu, že mají citróny tvrdou kůru, můžete je sbírat za každého počasí. Nevýhodou jsou velké trny, které Vás nutí nosit dlouhý rukáv, abyste neměli poškrábané ruce a neodvezli si ze Zélandu vzpomínku ve formě jizev.

Limetky

Podobně jako citróny, i limetky jsem měla mezi oblíbeným ovocem. Když jsem je sbírala poprvé, ucítila jsem ze stromů jejich krásnou vůni. To byl taky důvod, proč jsme si hned pár limetek vzali sebou a ještě ten den udělali Mojito. Stromy jsou tady větší, takže je někdy potřeba použít žebřík, ale opravdu jen ve výjimečných případech. Limetky jsou podstatně menší plody, takže Vám to může připadat, že nasbírání jednoho binu bude trvat déle, ale na druhou stranu se nestříhají, takže ke sběru používáte obě dvě ruce. Stejně jako citróny i limetky se můžou sbírat za každého počasí. Nevýhodou i u tohoto ovoce jsou trny. Ty jsou v tomto případě ale dost malé a někdy nejdou vidět, takže když si k sobě přitáhnete větev, stisknete ji, trny se vám “pěkně” zapíchnou do rukou. Stejně jako u citrónů, i u limetek se vám může zalomit miniaturní kousek trnu do prstu, ruky, a může Vám to začít hnisat. Proto je lepší nosit dlouhý rukáv a rukavice.

Mandarinky

Další ovoce, které jsem měla ráda. Hlavně konečně takové, které můžete sníst přímo na sadu. Mandarinek je více druhů, které buď stříháte nebo trháte. Jsou taky letní a zimní, takže jedny dosbíráte a čekáte na další. U mandarinek se můžete setkat se stromky, které jsou menší i větší. Sadaři mají rádi stromky větší, skrz množství ovoce, takže Vás určitě nemine i práce s žebříkem. Trny na stromech nejsou tak šílené jako u citrónů a limetek, ale taky se tam najdou. Nevýhodou sběru tohoto ovoce je počasí. Nemůže se sbírat když prší. Jak všichni víte, slupka mandarinek není dost pevná, aby odolala dešti. Slupka se nasákne vodou a když vysypete plný bag do binu, mandarinky popraskají a jsou zralé jedině tak do odpadu.

Pomeranče

Pomeranče nepatřily mezi moje oblíbené ovoce. Někdo si může říct, že jsou plody velké, a bin nasbíráte snadno a rychle. To je sice pravda, ale musíte těch binů nasbírat daleko víc, abyste si něco vydělali, a ovoce je těžší, takže se toho více pronese. Navíc moji nevýhodou jsou malé “dětské” dlaně, takže když někteří kluci utrhli jednou rukou 3 pomeranče, já zvládla sotva jeden, a někdy si musela pomáhat ještě druhou rukou. Výhodou je, že je ovoce hodně šťavnaté, dáte si ho přímo na sadu, vezmete sebou domu, a taky ho můžete sbírat za každého počasí. Nevýhodou jsou teda velké stromy, kde vás nemine žebřík.

Tangela

Když jsem poprvé slyšela o tomto ovoci, nevěděla jsem, co si pod tím představit. Nakonec mi zachutnalo natolik, že ještě dneska se mi na něj sbíhají sliny. Ovoce je velikostně jako pomeranč, oranžové, ale když je zralé jeho oranžová barva se zbarvuje do světle červené. Chuťově je šťavnaté jako pomeranč, sladké jako mandarinka a nahořklé jako grepfruit. Má v sobě spoustu šťávy a vitamínů. Stromky jsou malé a pěkně upravené, takže vám moc nehrozí práce s žebříkem. Ovoce se musí stříhat, ale jelikož je ovoce větší, práce jde pěkně od ruky. Nevýhodou tohoto sběru je kůra ovoce. Je měkká stejně jako u mandarinek, takže jej nelze sbírat v dešti. 

Co budete k práci potřebovat?

Oblečení je čistě jenom na Vás. Někdo preferuje pracovat v kraťasích za každého počasí, někdo je v dlouhých kalhotech a dlouhém tričku i ve vedrech skrz svoje bezpečí, aby nebyl doškrábaný. Zkrátka, každému vyhovuje něco jiného. Co ale budete potřebovat je pevná obuv. Tím, že mají stromky i keře trny, a často se povalují ustřižené větvičky v trávě, z bezpečnostních důvodů vás nikdo na sadě nenechá pracovat v sandálích nebo nazouvákách.

Když vám trn projede skrz holinu do chodidla a zlomí se Vám tam, fakt to bolí. (Vlastní zkušenost)

Boty na obrázcích jsou výsledkem našich prací a turistiky za 2 roky a 8 měsíců. Pozn. při příletu byly úplně nové.

Co je ale k práci potřeba jsou následující věci.

Od zaměstnavatele dostanete bag, který na konci sezóny nebo při ukončení práce vrátíte zpátky. Jsou na výběr ze dvou velikostí. Jeden je malý, dámský, a druhý větší pánský. Z vlastní zkušenosti jsem sbírala do pánského a zvládla jsem to v klidu. Výhodou je, že ho tak rychle nenaplníte a nemusíte ho tak často chodit vysypávat.

Co vám zaměstnavatel poskytne dál jsou nůžky na stříhání ovoce. Tyto jsou přímo určené na sběr citrusů. A bacha. Dá se s nimi pěkně rychle stříhnout do prstu.

Abyste aspoň trochu zamezili poškrábání rukou, a navíc neměli dlaně od chemikálií, které jsou na ovoci, doporučuji koupit si rukavice. Stačí obyčejné zahradnické za pár dolarů. Stejně je za chvíli zničíte, roztrháte a vyhodíte. Najdete je v obchodech jako je Warehouse, Bunnings nebo Mitre 10.

Poslední věcí, která se vám může hodit je pláštěna. Pokud budete takoví nadšenci jako my první sezónu, a budete chtít pracovat i v dešti, určitě ji oceníte. Taky se hodí, když je ráno po dešti, nebo je na stromech rosa. Stejně jako u rukavic nepotřebujete žádnou drahou, protože ji zničíte. Najdete ji v obchodech Bunnings, Warehouse nebo narazíte na nějakou zachovanou v OP shopech (zélandské second handy).

Počasí a moje zkušenosti?

Když jsme sbírali citrusy první sezónu, patřili jsme mezi ty nadšence, kteří chodili do práce brzo, končili mezi posledními, a pracovali za každého počasí. Proč taky ne. Mysleli jsme si, že je to naše první a poslední sezóna, tak jsme z toho chtěli vytřískat, co nejvíc.

Jenomže potom přišla druhá sezóna, která už byla trošku volnější. Už jsme měli zkušenosti a věděli jsme, co kde jak chodí, kde jaký sadař má ovoce, kolik platí, a jak je to daleko. Už jsme nechodili mezi prvními, když ještě bylo škaredé sychravé počasí, a neodcházeli za tmy mezi posledními. Končívali jsme dřív, abychom si užili ještě kousek dne a viděli krásné západy slunce. Taky jsme se hodně rozmýšleli nad tím, jestli má cenu jít do práce když bude pršet nebo ne.

No a když jsme začínali naši třetí a poslední sezónu, tak si asi dokážete sami představit, jaká byla naše morálka. Když Marťa věděl, že ráno budou vlny, šel surfovat, já si ráno zacvičila a jeli jsme do práce později. Když jsme se chtěli vyspat, vyspali jsme se. Když jsme věděli, že má druhý den ráno pršet, ani jsme si nenastavovali budík. Když jsme naopak věděli, že má být pár dní škaredě, pracovali jsme třeba 10 dní v kuse, abychom si něco naddělali. Je taky pravda, že jsme měli super zaměstnavatele, který to všechno chápal.

Jaké další ovoce můžete sbírat v Gisborne?

Ne jenom citrusy můžete sbírat v Gisborne. Najdete tam taky sběr jablek, kiwi a avokád. Z mé vlastní zkušenosti mi vyhovovaly nejvíc citrusy z toho důvodu, že nebyly monotónní. Často se vám mění, co zrovna sbíráte.

Poslední poznámka

Pokud už letošní sezónu nestíháte, rádi byste to zkusili příští rok, a nevíte na koho se obrátit, napište mi. Mám kontakty na sadaře, kteří mají rádi čechy, a určitě pro Vás budou mít práci.